TÜRKİYE’DE 2005 SAHTE RAKI KRİZİ NEDEN YAŞANDI?

Türkiye’nin yaşadığı en büyük sahte rakı faciası ne zaman oldu? 2005 yılında Bayrampaşa’da bir otopark’da üretilen rakılar bütün ülkenin gündemini günlerce meşgul etti.

Hatta, koca bir şirketin, Mey İçki’nin üretim faliyetleri bile değişti. Ve bu kadar büyük bir olayın hepsi bir baba ve oğulun başının altından çıktı sadece.

Ürettiği rakıları, yeni rakı şişelerine doldurulup sahte rakı olarak piyasaya sürdüler. Ve sonucunda kendileri de dahil en az 20 kişi öldü ve çok daha fazlası da kör oldu. Video’nun sorusu şu.

Türkiye’de evde rakı üretmek hali hazırda yaygın bir gelenek. Peki, Bu olay 2005’de neden bu kadar patladı ve neden bu kadar can aldı?

Cevap 3 başlıkta yatıyor. Birincisi dolandırıcı kimyagerlerin hatası, diğerleri de içkiye gelen ÖTV zamları ve Tekelin özelleştirilmesi.

Hazırsanız başlayalım.

Kaynakça:

KAPAK FOTOSU: https://tr.pinterest.com/pin/41869409… 1946 ve Recep Peker: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/mi… Markalar Fısıldıyor ve Mey İçki http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/bi…https://medium.com/@zorakiblogger/gir… Meltem Konaklı https://t24.com.tr/yazarlar/emrah-aki… Tekel Bayi Görüntüleri : https://y2mate.com/tr/youtube/tNOLyWo… Çaycı Hüseyin Şaka: https://www.youtube.com/watch?v=AfaPw…