Tabletim bozuldu/dondu/kilitlendi/calismiyor.

Tablet bilgisayarlarda ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunları ortadan kaldırmak için neler yapılabilir sorusuna yanıt aramaya çalışalım. İnternetten bir araştırma yaparak tablet kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorunlar ve çözüm yollarını burada bir başlık altında toplayıp paylaşacağım. Umarım işinize yarar.
Öncelikle tablet bilgisayar nedir sorusuna yanıt verelim. Tablet bilgisayar özellikle son 4-5 yılın oyuncağıdır diyebiliriz. Her ne kadar zararlı da olsa 1 yaşındaki çocuğun elinde dahi görebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlardan sonra bilgisayarların küçülerek taşınabilir hale gelmesi, daha sonraki aşamada ise dokunmatik teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarların cebimize girmesi de kaçınılmaz oldu. Akıllı telefonlarımız da zaten birer tablet diyebiliriz ancak tabletlerin bir çoğunda sim kartı desteği yok yani onları telefon gibi kullanamıyoruz. Tabi bir kaç marka ve model istisna.
Telefon olarak kullanılabilen veya sim kart takılarak da mobil iletişim yapılabilen tabletleri merak ediyorsanız bir kaçını yazalım.
Peki bu tabletlerde en sık yaşanan sorunlar ve çözümleri neler? Başlayalım.
Tabletimin pili çabuk bitiyor
Tabletiniz şarj olurken onu kullanırsanız, yani şarja takılı iken oyun oynama internette dolaşma gibi o zaman pil ömrünüz azalır. İdeal şarj olurken tamamen kapalı tutulmasıdır. Ancak bunu pek uygulayamıyoruz gerçek hayatta. O yüzden hiç olmazsa tabletiniz şarj olurken stand by yani ekranı kapalı olmalıdır.
Tabletim çok kasılmaya ve donmaya başladı
Çok fazla uygulama yükleyip kaldırdığınızda geride kalan dosya ve klasörler sisteminizi şişirebilir bu da tabletinizin yavaşlamasına neden olabilir. yapılacak en kestirme ve en net sonuç, tablet içindeki varsa resim ya da önemli bilgilerinizi yedekleyerek fabrika ayarlarına döndürmektir.
Tablete hard reset atma
Tableti fabrika ayarlarına geri döndürmek işe yaramadıysa hard reset sorununuza çözüm olabilir. Hard reset tablet içindeki işletim sistemini en baştan yükler, yani tableti satın aldığınıza zamandaki anına geri döndürür.
Hard reset amak için önce tableti kapatın. Güç düğmesi ve ses açma tuşlarına aynı anda basın bunu yaklaşık 3-5 saniye kadar yapmanız gerekebilir. Recovery menü karşınıza çıkmalıdır. Burada “Wipe Data Factory Reset” i seçerek Yes diyin sonra “Wipe Cache Partition” u seçerek Yes i seçiyoruz.

Tablet Hard Reset

Google Play Bağlantı Yok Sorunu
Bir internet bağlantınız var ama sadece Google Play böyle bir hata çıkarıyorsa önce sistem tarih ve saatini kontrol edin tarih ve saat doğru ise bir başka yöntem de şudur.
Ayarlar menüsünden Uygulamalar, oradan İndirilenler, buradan Google Play Store buradan da Ön Belleği Temizle ve Verileri Temizle yaparak bu sorunu ortadan kaldırabiliriz. Ayrıca yine aynı bölümden Google Play güncellemelerini kaldırmayı da deneyebilirsiniz.
Tablete Taktığım SD Kart Hazırlanıyor Yazısı
Tabletteki resim ve diğer dosyalar çıktıkça ilk açılıştaki dosyaları hazırlama süresi çok artar ve beklemek bir çileye dönüşebilir. Tavsiyem SD kartı çıkarıp bilgisayara bir kart okuyucu yardımıyla bağlayıp yedeklerinizi alarak hızlı olmayan bir format atmanız.
Genel olarak tavsiyem çok ucuz Çin malı tabletlerden uzak durmanız. “Ucuz etin yahnisi yavan olur” derler. Biraz kaliteli bir tablet alın hiç kafanız ağrımasın 😀