PUBG Oyun Taktikleri Zafere Giden Yol

PUBG heyecanını mobil cihazlarda yaşamamızı sağlayan PUBG Mobile’da zafere giden yolu tarif ediyoruz!


Mart 2017’de Steam üzerinden erken erişime açılan ve Aralık 2017 itibariyle tam sürüme geçen PlayerUnknown’s Battlegrounds, an itibariyle mobil platformlarda da oynanabilir durumda. İlk olarak Çin’de iki farklı sürüm (Army Attack ve Exhilarating Battlefield) olarak yayımlanan mobil oyunlardan sonra bildiğimiz, alıştığımız PUBG tecrübesi “PUBG Mobile” ismiyle tüm ülke oyuncularının erişimine açıldı. Eğer oyunun PC sürümüne bütçeniz yetmiyorsa ya da sisteminiz oyunu kaldırmıyorsa PUBG Mobile’a dalın derim çünkü oyun ücretsiz
Peki dalar dalmaz nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Hemen sıralıyorum.

1. Kontrolleri gözden geçirin

Gamepad'i bile mumla arayacaksınız
Gamepad’i bile mumla arayacaksınız
© RED BULL
Bir “shooter” oyununu mobil cihazda oynuyorsunuz, yani elinizde klavye & mouse ikilisinin sağladığı rahatlık yok, hatta gamepad’i bile mumla arıyorsunuz. Hal böyleyken ilk maçınıza girmeden önce oyunun kontrol ayarlarını iyice gözden geçirin derim. PUBG Mobile’ın kontrol ayarları farklı başlıklar altında birçok seçenek barındırıyor. İlk olarak araç kullanımında varsayılan tuş düzeninden Tekli Kontrolcü Modu’na geçmenizi tavsiye edebilirim. Silah kullanımındaysa kendine güvenenler Nişan Yardımı’nı kapatabilirler ama unutmayın, bu durum karşınızdakilere avantaj da sağlayabilir. Bu arada sağa – sola eğilmenin de varsayılan ayarlarda kapalı olduğunu belirteyim, Dikiz & Ateş’i açmayı unutmayın.

2. Hemen silah bulun

Hemen silah bulmak büyük avantaj
Hemen silah bulmak büyük avantaj
© RED BULL
Aslında bu kural sadece PUBG Mobile için değil, hemen hemen tüm “battle royale” oyunları için geçerli ancak bu oyunda silahı ne kadar çabuk bulursanız, rakipleri öldürmeye de o kadar çabuk başlarsınız. Hele ki aksiyon dolu bir maç beklentisiyle Pochinki gibi talebin yüksek olduğu bir yere inerseniz, erkenden bulacağınız bir silah sayesinde kısa sürede en az beş kill almanız mümkün. Öte yandan oyunun Nişan Yardımıözelliği bulunması nedeniyle sizden önce silah bulan biri sizi kısa sürede alt edebilir, haliyle bir rakiple ilk karşı karşıya gelişinizde eliniz boş olsun istemezsiniz.

3. Cesur olun

Cesurlar bir kez ölür...
Cesurlar bir kez ölür…
© RED BULL
PUBG’nin gerçekçi oyun mekanikleri, ölümün çok kolay olmasına vesile oluyor ve bu nedenle oyunu PC’de oynarken daha pasif bir oyun tarzı benimsemek gayet normal. Ne var ki PUBG Mobile’da böyle yapmanıza gerek yok çünkü mobil platformlarda nişan almak daha zor, haliyle sizi gören birinin anında alt etme ihtimali de oldukça düşük. Öte yandan maçlardaki 100 kişinin 80 civarının gerçek oyuncu değil de yapay zeka kontrolündeki bot olması sayesinde atak bir oyun sergileyip maç başına en az 10 kill alabilirsiniz. Bu mesut anlar oyunu oynadıkça ve seviye atladıkçaysa mazi olacak çünkü oyunda ilerleme kaydettikçe maçlardaki bot sayısı azalıyor, oyuncu sayısı artıyor. Demem o ki cesurca oynayıp ilk maçların tadını çıkarın, sonra fırsatınız olmayabilir.

4. Gözünüzü haritadan ayırmayın

"Hocam, batı yönünde bize sıkan var!"
“Hocam, batı yönünde bize sıkan var!”
© RED BULL
Oyunu mobil cihazlarda oynamanın neden olduğu doğal dezavantajları biraz olsun dengelemek için PUBG Mobile’da bazı ufak güzellikler de mevcut. Özellikle mobil cihazların ses çıkışı konusundaki sınırlı donanımları, hele ki sesleri iki taraftan (stereo) duyamama durumu haritadaki göstergelerle telafi ediliyor. Normalde haritaya sadece küçülen alanın ya da kırmızı bölgenin nerede olduğunu görmek için bakılır ama PUBG Mobile’daki haritada yakındaki silah seslerinin nereden geldiği de gösteriliyor. Bu sayede sesin nereden geldiğini anlama konusundaki belirsizlik ortadan kalkıyor ve yüzümüzü nereye dönmemiz gerektiğini anlıyoruz.

5. Koşmayın, sürün

"Sür abi sür, buralar pek tekin değil..."
“Sür abi sür, buralar pek tekin değil…”
© RED BULL
Gelelim PUBG’de, hatta tüm BR oyunlarında en sinir olduğum konuya. Zaten bir sürü rakiple, düşmanla, silahlı adamla mücadele edip hayatta kalmaya çalışıyorken “gazdan” ölmek öyle fitil ediyor ki beni! Konu PUBG olunca bu durum daha da sık yaşanıyor çünkü harita oldukça büyük. Aynı sıkıntıyı PUBG Mobile’da da çekmemek için yapılması gereken en iyi şey kısa sürede bir araç bulmak. Zaten nişan alma kabiliyetlerinin diğer platformlara göre daha zor olduğunu düşünürsek araç içinde hem güvende, hem de daha tehlikeli olmak mümkün. Benden size tavsiye, altınıza hemen bir araç çekin ve gerekirse oyun sonuna kadar yere ayak basmayın; kim bilir, belki de zafer bu şekilde gelir.