Inception ve Interstellar NEDEN Çağımızın En İyi Filmlerinden?

Bazı filmler sinemadan çıktıktan sonra günlerce aklınıza takılır. Sürekli düşünürsünüz, noldu, nasıl oldu, başka nasıl olabilirdi diye.

Bunu son 10 yılda en ciddi yaşadığım iki film Inception ve yıldızlar arası. İkisinin de senaryoları olağanüstü. Izlerken değil, okurken bile keyif veriyor. Ama anlatılanlar aslında çok çok karışık hikayeler.

Rüya içinde rüya, yerçekimi ve zaman ilişkisi. Yani, benim bu filmleri izlemeden önce doğru düzgün üstüne hiç düşmediğim alanlar.

Peki, bir yönetmen yani Nolan, böyle karışık konuları seyirciye nasıl anlatıyor. Üstüne üstlük bu yoğunluğa rağmen seyirci izlediği filme nasıl hayran kalıyor?

Bu video da iki terimden bahsetmeye çalışıcam, biraz da olsa açıklayabilmek için. Birincisi, parallel editing ya da crosscutting denilen kurgu yöntemi.

İkincisi de exposition denilen bilgiyi verme yöntemi. Hazırsanız başlayalım.

Kaynakça:

1-) Hitchcock’un konuşması : https://www.youtube.com/watch?v=md6fo… 2-) Lee Smith’in Konuşması: https://www.youtube.com/watch?v=Zim2O… 3-) Inception Lesson vs Stories: http://danielslackdsu.blogspot.com/20… ( Bu arkadaş inception bok gibi demiş, kendisine hayır diyoruz. Ama bir kaç faydalı bilgi de bulunabilir içinde) 4-)http://www.nolanfans.com/forums/viewt… Burada da inception’u kötülemişler.

Yorumlar

POPÜLER HABERLER