Kapat

Huawei is Coming

Anasayfa
Android Huawei is Coming

Okyanusta bir damla misali olacak belki birazdan okuyacaklarınız lakin her bir kelimesini dikkatlice düşünmenizi isteyeceğim.

Bundan yaklaşık 15-20 sene önce yeni yeni adını duyduğumuz akıllı telefonların beynini sağlayan Google bugün telefonlarda yüklü gelen birçok servis ile hayatımızı kolaylaştırmakta. Android işletim sisteminin alternatifi olan İOS işletim sisteminde daha belirgin bir şekilde gördüğümüz sisteme gömülü uygulamaların sadeliği ve kaldırılamaması bununla birlikte kullanılmayan uygulamaların yer kaplaması da herkes tarafından bilinmekte.

Android, temelinde açık kaynak kodlu bir platformdur yani herkes tarağından geliştirilebilir. Daha net ifade etmek gerekirse siz de Android çekirdeğini kullanarak kendi işletim sisteminizi tasarlayabilir ve kullanabilirsiniz ancak standart olarak her Android telefonda gördüğümüz  Google Play Store, Google Chrome, Google Maps, Google Photos, Google Drive gibi sisteme gömülü olarak gelen Google servislerini kullanamazsınız. İşte tam da burada yazımıza konu olan Huawei den bahsetmek gerek.

Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi Huawei’nin elinde bulunan Android lisansı askıya alınmış ve herkesin aklına “Peki şimdi ne olacak?” sorusunu sokmuştu. Yukarda da belirttiğim gibi Android açık kaynak kodlu bir platform olduğundan dolayı Huawei geçmiş dönemlerde başlatmış olduğu ARGE çalışmalarını nihayet son hızla tamamlaması gerektiği zaman gelmiş durumda. HongMeng adını verdiği bu işletim sistemi son derece stabil ve bir o kadar da pil tasarrufu sağladığı sızan bilgiler arasında. Peki, az önce bahsetmiş olduğum Google servisleri olmayan bir akıllı telefon ile ne yapılabilir?

İlgili Haber

Game Of Huawei

Çin hükümetinin katı kuralları dolayısı ile eline çok büyük bir koz geçmiş olan Huawei açıklamaları da tam bu yönde. “Bekleyin ve görün!” Çin hükümeti güvenlik gerekçesi ile Çin topraklarında hâlihazırda zaten her hangi bir Google servisini kullandırmamakta. Yani Huawei zaten bu duruma kendi yuvasından alışık. Peki, bu ne demek oluyor?

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiği günden bu güne yanımızdan ayırmadığımız Google servisleri aslında görüldüğü kadar masum değiller. Daha telefonunuzu kurarken sizden gmail bilgilerinizi girmeniz istenir ve bunun sayesinde Google kullanım istatistiğinizi toplayarak sizin için bir takım öneriler ve geliştirmeler sunar. Arkaplanda yapılan bu işlemler hem şarj konusunda hem de güvenlik konusunda sizi zayıflatır. Halihazırdaki birçok Çinli üretici global piyasada tutunabilmek için bu servisleri telefonlarında önyüklü olarak sunar. Bu uygulamalar telefondan kaldırılamaz ve arkaplanda çalışmaya devam eder. Çin topraklarında ise bu uygulamalar siz yüklemediğiniz sürece telefonlarda bulunmaz. Huawei’nin global pazardaki yükseliş gücünü de göz önünde bulundurursak HongMeng işletim sistemi sızan bilgiler ile beraber değerlendirildiğinde Android’i tahtından edebilecek gibi görünüyor. Bununla birlikte Huawei firmasının 5G alt yapısında rakip firmalara göre çok daha önde olduğunu düşünürsek yeni jenerasyon ürünlerinde teknoloji firmaları arasında yükselişi en hızlı firma olma yolunda ilerlediğini görebiliriz.

Bunlarla birlikte teknolojinin kalbi olarak nitelendirdiğimiz ABD yaptıkları bu hareket ile kendi topuklarına sıkmış gibi görünüyor. Nitekim dünya üzerinde ciddi bir satış gücü olan Huawei’e bu denli bir rest çekimi Huawei’i güçlendireceği gibi müşterisi olduğu bir çok firmayı da bu yasaklarla birlikte zarara uğratacak gibi duruyor. Gelen haberlere göre Google ile birlikte İntel, Qualcomm, Microsoft gibi bir çok ABD menşeili firma Huawei ile ortaklığını durduğunu bunlarla birlikte uzaktan bağları olan ARM gibi firmalarda bağlarını askıya aldığını duyurdular.

Bana soracak olursanız bu kararlar her ne kadar alakasız olarak gözükse de Çin menşeili firmaların önünü açmaktan başka hiç bir getirisi olmayacak. Bunun en sağlam kanıtını tüm bu olaylara rağmen değer kaybına uğramayan Huawei’ i gösterebiliriz. Bugün en büyük telefon üreticilerinin ilk 10’unun 7 sini Çinli firmalar yer almakta. Aralarında kendi işlemcisini, kendi işletim sistemini ve kendi telefon birleşenlerini üreten bu firmalar gelecekte Çin’i Dünya ekonomisinde birinci sıralara doğru çıkarmakta.

Tüm bu olanların yanında dileğim ülkemizin gelişimden ve üretimden yana olması….

 

“Huawei is Coming” üzerine 2 yorum

  1. Yunus Çakır says:
  2. Enes Talha says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir