Android Telefonlarda Virüs Temizleme

En çok kullanılan işletim sistemi olduğu için en çok virüs üretilen işletim sistemi %99 ile android oluyor bu yüzden telefonumuzu doğru ve güvenilmeyen sitelerden uzak tutmalıyız. Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir ? Diğer Güvenlik Makaleleri İçin Tıklayabilirsiniz

Virüs Olduğunu Nasıl Anlarız ?

1- Şarj Çabuk Biter
2- Ekran Donar
3- Telefon Yavaşlar
4- Uygulamalar Yanıt Vermez
5- Kendiliğinden Kapanır
6- Saçma Sapan Bildirimler Gelir Ve Ekrana Reklam Gösterir
vb..

Güvenilmeyen ve Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Güvenmediğiniz ve telefonunuzda boş boş duran uygulamaları silmenizin sebebi hem telefonunuzun hafızasını temizlemiş olur hemde aklınızda soru işaretleri kalmamış olur.

Tüm Tarayıcı Çerezlerini Ve Geçmişini Temizleyin (isteğe bağlı)

Belki güvenilmeyen bir siteye girmiş belkide güvenilmeyen bir reklama tıklamış olabilirsiniz bunu yapmamızın nedeni sitelerin telefonunuzda bıraktığı küçük çerez dosyası bunun içinde tarayıcı geçmişimizi ayda-yılda bir silmenizi tavsiye ediyorum ama yapmayada bilirsiniz.

Güncelleyin

Telefonunuzda yapılmamış bir güncelleme var ise hemen güncelleyin ve ayarlar bölümünden telefonunuzun güvenlik yamasının güncel olup olmadığını kontrol edin eğer güncel değil ise hemen güncelleyin.

Play Protect İle Zararlı Uygulamaları Tespit Edin

Play protect için hiç bir şey indirmenize gerek yok google play’ e giriyorsunuz menü bölümüne tıklayıp play protect butonuna basıyorsunuz ve telefonunuzu taratıp güvenilir olmayan uygulamaları siliyorsunuz.

Telefonunuzu Rahatlatın

Cihazınızdaki dosyalar bölümünden apk dosyalarını ve silmek istediğiniz ama üşendiğiniz resimleri ve dökümanları silmeniz telefonunuzu rahatlatır. Eğer çok uzun sürer yapamam derseniz CCleaner – Temizleyici Uygulaması ile hızlı bir şekilde dosyalarınızı temizler ve uygulamayı uygulama bilgisi menüsü altında depolama kısmına tıklayarak önbellek ve veriyi silerek uygulamayı kaldırırsınız.

Virüs Temizleme Uygulamalarını Kullanın

Bu Uygulamaları taratıp eğer virüs varsa temizletip silebilirsiniz isteğe bağlı fakat ilk verdiğim virüs uygulamasını ömür boyu kullanmanızı tavsiye ederim.

Uygulama dünyanın en güvenilir virüs temizleme uygulaması seçildi ve kullanımı basit ama özellikleri çok

kASPERSKY
Avast Virüs Cleaner

Bu Adımları Yaptıktan Sonra Telefonunuzu Yeniden Başlatıp Gönül Rahatlığıyla Kullanabilirsiniz.