Hackers In White Hat (TURKISH)

1 dk


Beyaz Şapkalı Hackerlar, günümüz Türkiye’sinde bankalardan dev şirketlere, kamu kuruluşlarından nükleer tesislere kadar bir çok yerin yazılımsal ve donanımsal bilgilerini dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı koruyorlar. Bu insanlar çıkarları için değil, korumakla yükümlü olduğu verilerin defansını sağlıyor. Bir önceki makalemde de yazdığım gibi attack yönelimli değil defanse yönelimli çalışıyorlar. Attack durumuna geçtikleri durumlar elbette oluyor. Sonuçta gelen saldırıları engelleyebilmek için saldırıyı yapan kişinin kullandığı kötü yazılım ve fireworkleri bilmesi gerekiyor.
Örneğin son günlerde Kuzey Kore’de hackerlar 2-3 yıl içerisinde yaklaşık 670 Milyon $ bir vurgun yaptığı ortaya çıktı. Üstelik bunların içerisinde crypto ve yabancı döviz olan paralarda vardı. Bu sorunun tek sebebi ya yeterli ve kalifiyeli siber güvenlik uzmanları olmadığı için gerçekleşiyor, ya da elemanlarına gerekli bilgileri tahsis edemedikleri için…
[affiliate_news id=”1443″]
Kısacası kendinizi bu alanda geliştirmekten başka çareniz yok. Hem kendi güvenliğiniz hem de çevre güvenliğiniz için… En azından dikkatli bile olsanız bu size yeterli olacaktır. Örneğin gördüğünüz her reklama tıklamayın, her formu doldurmayın.
Aşağıdaki vermiş olduğum bilgilerini daha çok insanla paylaşmak isteyen ve bunları ücretsiz paylaşıma sunan eğitmenlerimizin udemy kurs linklerinden bazı şeyler öğrenerek hem kendinizi geliştirebilir hem de bir nebze bu alanda bilgiye sahip olabilirsiniz.
*Fundamentals of Computer Hacking
https://www.udemy.com/computer-hacking-fundamentals/
*Python Programlamanın Temelleri
https://www.udemy.com/python-programlamann-temelleri/
*Meltdown, Spectre Zaafiyet Analizi ve İstismarı
https://www.udemy.com/meltdown-spectre-zaafiyet-analizi-ve-istismar/
*DNS ve İnternetin Sırları Eğitimi
https://www.udemy.com/dnsinternetin/


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Şimdinin ve gelecek zamanın en önemli konularından biri internet güvenliği. Bu konuda kendini yetiştiren ve doğru yolda iş yapan yetişmiş insan gücüne ihtiyaç var. Beyaz şapkalı hackerlar bu yüzden bir süredir ülkemizde de üzerine çalışma yapılıp olunan bir meslek. Hiçbir zaman önemini unutmamalıyız.

  2. Hep hacker olmak istemiştim aslında baya iyiydim bu konuda ama kimsenin hakkını yemek istemedim bıraktım o yüzden etik hacker olmak güzel ama ?

  3. Geçenler de televizyon haberlerinde çıkmıştı. Genç bir çocuk iyi niyetli hacker diye. Tabi dışarıdan gelen saldırıları engellemek için büyük şirketlerin bu insanlara mutlaka ihtiyacı var

  4. Sizin kadar yardım ve öğretme amaçlı bi sayfa blog sitesi görmedim emeklerinizin karşısı ödenmez Allah yolunuzu açık etsin