Hacker Manifestosu


Hackerlar nasıl düşünür? Hacker manifestosu gerçek hacker felsefesini ve dünya anlayışını tüm dünyaya ve kurumlara göstermek için yayınlandı.

Bugün bir diğeri daha yakalandı, boydan boya tüm gazetelerdeydi. “Bilgisayar suçundan genç biri tutuklandı”, “Banka tahrifatından sonra hacker yakalandı”… Lanet olası çocuklar.

Hepsi birbirinin aynı.

Fakat 1950′ lerin teknobeyni ve üç parçalı psikolojik yapınızla hiçbir hacker’ ın gözlerinin arkasında neler olduğunu anlamaya çalıştınız mı? Onu bu kadar sert yapan neydi diye merakettiniz mi? Hangi güçler onu şekillendirdi, onu böylesine bir kalıba ne döktü? Ben bir Hacker-ım, dünyama girin… Benim dünyam okul hayatımla başlar… Diğer çocuklardan fazla zekiydim, bize öğrettikleri bu saçmalık beni sıkıyordu… Lanet olası beceriksizler.

Hepsi birbirinin aynı.

[affiliate_news id=”1406″]

Ortaokul veya lisedeydim. Hocaların onbeşinci kez bir kesiri nasıl indirgeyeceklerini dinlemiştim. Ben anlamıştım. “Hayır hocam, size ödevimi gösteremem, ben onu kafamdan yaptım…” Lanet olası velet. Muhtemelen kopya çekmiştir.

Hepsi birbirinin aynı.

O gün bir şey keşfetmiştim. Bir bilgisayar buldum. Bir saniye, bu muhteşem. Tam istediğim gibi bir şey. Ne yapmasını istersem onu yapıyor. Eğer hata yaparsa, onu ben beceremediğimdendir. Beni sevmediğinden değil… Veya benden korktuğundan değil… Veya benim çok akıllı bir fırlama olduğumu düşündüğünden değil.. Ya da öğretmeyi sevmediğinden ve burda olmaması gerektiğinden değil… Lanet olası velet. Bütün yaptığı oyun oynamak.

Hepsi birbirinin aynı.

Ve birden bir şeyler oldu… Başka bir dünyaya bir kapı açıldı… Telefon hattında bir bağımlının damarlarındaki eroin gibi gezinmek, bir elektronik nabız dışarıya gönderildi, günden güne artan yeteneksizliklere karşı, bir sığınak aranıldı… Bir sığınak bulundu. “İşte bu… Burası benim ait olduğum yer.” Buradaki herkesi tanıyorum… Hiçbiriyle tanışmamış, Konuşmamış ya da bir daha hiç haber almayacak olsam bile. Hepinizi tanıyorum… Lanet olası çocuk. Telefon hattını yine meşgul ediyor.

Hepsi birbirinin aynı.

[affiliate_news id=”722″]

Kıçınıza bahse girersiniz ki hepimiz birbirimizin aynısıyız… Bizler okulda biftek istediğimizde kaşıkla bebek maması ile doyurulanlarız… Pişirdiğiniz etin lokmaları çiğnenmiş ve lezzetsizdi. Biz sadistler tarafından kontrol edildik veya ruhsuzlar tarafından terslendik kale alınmadık. Öğretcek bir şeyleri olan çok azı bizim öğrenmeye istekli öğrenciler olduğumuzu fark ettiler. Fakat bu insanlar çöldeki su damlacıkları gibiydi. Bu bizim dünyamız şimdi… Elektronların ve elektronik düğmelerin dünyası, bilgi aktarım hızının güzelliği. Fırsatçı oburlar tarafından yönetilmeseydi sudan ucuz olacak servisleri, zaten var olan bir sistemi, bedava kullandığımız için bizleri suçlu diye itham ediyorsunuz. Keşfediyoruz… Ve siz bize suçlu dediniz. Bilginin peşinden gidiyoruz… Ve siz bize suçlu dediniz. Bizler derimizin rengi olmadan varolduk, milliyetsiz, hiçbir dine ait olmadan… Ve siz bize suçlu dediniz. Atom bombası ürettiniz, savaşlara girdiniz, cinayet işlediniz, hile yaptınız ve bize yalan söylediniz ve bunların bizim yararımıza olduğuna inanmamızı sağlamaya çalıştınız ve biz hala suçluyuz. Evet, ben bir suçluyum. Benim suçum merak etmek. Suçum insanları ne söyledikleri ve düşündükleri için yargılamak, nasıl göründüklerine göre değil. Suçum sizden daha akıllı olmam ki beni hiçbir zaman affetmeyeceksiniz. Ben bir hacker’ım ve bu benim manifestom. Bu bireyi durdurabilirsiniz fakat hepimizi durduramazsınız.

Hepsinden öte, hepimiz birbirimizin aynısıyız.

Hepsinden öte, hepimiz birbirimizin aynısıyız.

“The Mentor(8 Ocak 1986)”

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

9 Paylaşım
Ömer Utku Bostancı
1996 yılı İstanbul doğumluyum. Aslen sağlık meslek lisesi çıkışlı olup 2018 yılı Kasım ayı itibari ile merakım ve hevesim olan bilişim bölünü kendimi adadım. teknoneed.com bu dönüşümün bir parçası olmakla birlikte sizler ile büyüyecek bir proje...

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
7
Şaşkın
Başarısız Başarısız
4
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Zeki Zeki
2
Zeki
Nefret Nefret
1
Nefret
Kahkaha Kahkaha
10
Kahkaha
Aşk Aşk
9
Aşk
Güzel Güzel
4
Güzel
Kızgın Kızgın
9
Kızgın

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Her makalen birbirinden güzel. Özellikle hackerlığa olan ilgimden bu makaleyi okudum ve çok iyiydi hackerlıkla ilgili daha fazla makale bekliyorum

  1. GEREÇEKTENDE HARİKA BİR MAKALE OLMUŞ VE O GERÇEK HACKER DUYGUSUNU ÇOK İYİ BİR ŞEKİLDE ANLATMIŞSIN TEŞEKKÜR EDERİM (+1 *TEKNONED* )

 2. Teknoneed sayfasi bir mukemmel forumunda da cok ilgi cekici konular paylasmakta. Zevkle takip ettigimiz sayfada emegi olan herkesin eline sağlık çekiliş(+1)

 3. Makaledeki gerek üslup gerek akıcı tavır cidden muhteşem. Makalenizde çok doğru yerlere değiniyorsunuz. Umarım daha yüksek yerlerde görürüz sizleri <3

  1. Hackerlik ile ilgili güzel bir makale olmuş. Sayfa içerikleri güzel ve gün geçtikçe daha güzel olacak gibi

   1. Gerçekten güzel bir makale. Sayfanın içerikleri çok güzel. Teknolojiyi ve yeni gelişmeleri çok yakından takip edebiliyorum sayenizde.

 4. Gerçekten güzel bir makale olmuş. Sitenin içeriğini çok beğeniyorum ve yakından takip ediyorum. Emeğiniz için teşekkürler…

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları