Google Asistan nasıl Etkinleştirilir?

Google Asistan nasıl Etkinleştirilir?

Adroid cihazlar üzerinde bazı uygulamalar kendiliğinden gelmiş olup, cihazınızdan da kalkması mümkün değildir. Bu uygulamalar kullanımı ise imkansız bir durum olup, bazı uygulamalar ise indirmeniz durumunda bile çalışmayabilir. Bu uygulamaları çalıştırmak ve kullanmak için farklı VPN uygulamaları kullanarak sanal konumunuzu değiştirmeniz bile yeterli gelmeyebilir. Adroid cihazlarda önceden gelen uygulamalardan olan Asistan özelliği de bunlardan bir tanesi olup, bu uygulama Google Arama ile çalışmaktadır. Bu uygulama aslında oldukça kolay şekilde çalıştırılmakta olup, birçok özelliği sizlere sunmaktadır,biliyorsunuz ki daha önce google asistan türkçe dil seçeneği yoktu bu sene eklendi ve siriyle yarışacak boyuta gelmiştir.

Google Asistan’ın Özellikleri


Google asistan, sizlere birçok özelliği birlikte sunmakta olup, tamamen Google Arama ile entegreli şekilde çalışmaktadır. Sunduğu özellikler ise;
  • Bulunduğunuz konuma göre hava durumu
  • Canlı maçların skor bilgileri
  • Hisse senetlerinin son durumları
  • Film önerileri
  • Google aramalarınıza göre haberleri ve asistan kartları
Yukarıda saydığımız özellikler ve daha fazlasını sizlere sunan Google asistan etkinleştirme işlemini ise cihazınızın ayarlar bölümüne giriş yaparak, dil ve giriş adımlarını izlemelisiniz. Açılan listeden ilk olarak İngilizce dilini seçmelisiniz. Daha sonra Settings ile Apps seçeneklerini seçmelisiniz. Uygulama listesinden Google Search uygulamasını bularak, ona tıklamalı ve daha sonra ise açılan menüden CLEAR DATA seçeneğini seçmelisiniz. Şimdi uygulamaya giriş yaparak, uygulamayı çalıştırmalısınız. Daha sonra ise dilinizi tekrar Türkçeye çevirebilir ve uygulamayı Türkçe şekilde kullanabilirsiniz. İşlemler bu kadar basit olup, tüm özelliklerinden yararlanmak için uygulamayı çalıştırmalısınız.
Şimdi Siri Mi Yoksa Google Asistan Mı
Geçtiğimiz günlerde beta sürümden çıkarak ülkemizde de Türkçe olarak hizmete giren Google Asistan ile Apple’ın senelerdir hizmet veren sesli asistanı Siri’yi kapıştırıyoruz. Video genelinde iki asistanın reaksiyonlarına ve birbirleri ile olan muhabbetine şahit olacaksınız.
Siri’nin uzunca süredir Türkçe olarak hizmet verdiği için sorulan sorulara genel olarak daha çabuk ve mantıklı yanıtlar verdiği biliniyor. Ancak Google Asistan’ın henüz geliştirme aşamasında olduğu için Siri’nin yanıtlarına Wikipedia’dan enteresan linklerle karşılık verdiğine de şahit olmadık değil. 🙂
Her iki sesli asistan konusunda herkesin üzerinde birleştiği tek bir nokta var: O da ikisinin de gerçekten çok ama çok kötü espriler yapması.