Gerçekçi Bir Marvel Filmi Mümkün Mü?

Herkesin inanılmaz güçleri olduğu bir evrende gerçekçi bir film çekebilir mi?

Marvel evreninde yapılması en güç şey herhalde bu. Gerçekçi bir süper kahraman filmi. Ama, Russo kardeşler ilk filmlerinde, winter soldier’da bence bunu başardı. Hem de 4 insan gücündeki Captan Amerika’yı kullanarak. Film o kadar farklı ve başarılı oldu ki, sonrasında, Marvel evreninin en büyük filmi Endgame bu iki kardeşe emanet edildi. Peki, winter soldier’in nesi bu kadar özel? Bence cevap kullandıkları hikayede ve az biraz da kamera kullanımında yatıyor.

Hazırsanız başlayalım.

Bu filmde süper güçlü bir karakter var. Kaptan Amerika. Doğru. Hatta, ilk sahnelerde karakterin ne kadar güçlü olduğunu gözümüze gözümüze soktu film. Ama filmin 25. Dakikasından sonra, bambaşka bir film türüne geçiyoruz. Politik gerilim.

Bu hikaye türünde, yani politik gerilmde, ortak olan iki şey var. Birincisi, konunun gerçek dünyada geçebilecek olması. Yani, bir suikast, derin devlet bunun gibi konular. Eğer konu yeterince ikna edici değilse, sadece gerilim filmine dönüyor çünkü olay.

ikinci olarak, hikayenin çözülmesi çok uzun sürer. Yani, kahramanımızın karşısına gelen olay hakkında en ufak bilgisi yoktur. Zaman geçtikçe ufak ufak bilgiler alırız ve özellikle de kimle mücadele ettiğimizi anlamaya çalışırız. Yani, düşman genelde belli değildir.

Winter soldier’i bütün Marvel filmlerinden farklı kılan nokta tam olarak burası. Senaryo konuyu politikleştirmek için özgürlük ve güvenlik ikilemini kullanıyor. Yani, 2001 ikiz kule saldırılarından beri Amerika’da en şiddetle tartışılan konu. Ne bu tartışma. Herkes güvenliğin gerekli olduğunu kabul ediyor. Ama bunun için özgürlüğümüzü feda edebilir miyiz, bunu tartışıyorlar.

Aynısı bu film için de geçerli. Birinci grup, yani kaptan’ın tarafı özgürlük olmadan insanlar mutlu olamaz diyor. İkinci grupsa Hydra. Bunlar da düzen gelmeden mutluluk gelmez diyor. O yüzden, dünya da organizasyonuna rakip olabilecek bütün hedefleri temizliyecek, ve Dünya’da düzeni sağlayıp refaha ulaştıracak.

Yani, kötü adamın niyeti temelde iyi. (1.46.05) Şimdi olayın alengirli yeri burası. Başarılı bir kötü karakter yaratmanın yolu, başkahramanımızın hedefiyle düşmanımızın hedefinin aşağı yukarı aynı olmasıdır. Mesela, Kara Şovalye filminde, hem Batman hem de Joker, Gotham’ın ruhu için yarışıyorlardı.

Harvey Dent için yani. Hatta, o filmin sonunda Joker kazanıyo dememizin sebebi Dent’in filmi kötü biri olarak bitirmesi. Şimdi, Winter Soldier’da da aynı method var. Captan America da Hydra da dünyanın mutluluğunu istiyor. Ama çok farklı iki pencereden bakıyorlar.

Hydra, potansiyel isyancıları öldürerek, dünyada kargaşa ortamını kaldırabilirim, istikrara ulaşabilirim diyor. Hatta filmin başında Nick Fury’de bunu savunuyor. Yani, Hedef aynı, insanlığın mutluluğu, ve düzen. Yollarsa çok farklı. Bu filmin temelini atmak için bence çok orjinal bir konu. Özellikle süperkahraman evrenlerinde yaşanan kötü karakter sıkıntısını bence güzel aşıyor film.

Genelde kötü karakterler, dünyaya geliyim, köle yapayım, zarar veriyim gibi düşünüyorlar. Mesela, Avengers’da Loki tam böyle bir karakterdi.