Kapat

Game Of Huawei

Anasayfa
Android Game Of Huawei

Uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle birlikte olmanın verdiği heyecan ile birlikte birazdan okumaya başlayacaklarınız tamamen kişisel görüşten ibaret olduğunu hatırlatmak isterim.

Ülkemizde ismini Galatasaray ile birlikte duyuran Türkçeye çevirisi Çin Güneşi olan Huawei bugünlerde duyduğumuzda “Peki şimdi ne olacak?” dedirten bir olay ile gündemde. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının etkisi ile birlikte bugün dünya üzerinde ciddi söz sahibi olan Android yazılımının sahibi Google tarafından Huawei firmasına verilen Android lisansının askıya alındığını duyurmuştu. Bununla birlikte akıllara o bilindik soru gelmişti Peki şimdi ne olacak?

Birçoğumuzun korkusu eski cihazların güncelleme almayacağı ve cihazlarda Google servislerinin kullanamayacağıdır. Bu konuda birçok teknoloji yazarı yazıp çizdi birçok teori ortaya atıldı ama kimse Çinli firmaların gücünü bu kadar açık bir şekilde göremedi. Çin, teknoloji konusunda tüm dünyadan bağımsız olarak ilerlediğini belki de birçoğunuz bilmemekte. Çinli birçok firmanın (Huawei, Xiaomi, Oppo, One Plus, Meizu, ZTE, Vivo gibi) ülkemizde isimlerini yeni yeni duymaya başlasakta aslında geçmişlerinin özellikle de Huawei’nin çok köklü olduğunu, dünya iletişim altyapısının çok ciddi miktarına sahip olduğunu birçoğumuz bilmemekte.

Çinli firmaları tek tek ele alacak olursak One Plus ile başlayabiliriz. Bir geliştirici topluluğunun ürünü olan One Plus 1 sadece bir milyon davetiye ile satılmış ve dünyaya adını duyurmuştu. Saf android ten güç alan bu cihazlar hem uygun olması hem de kullanım ömrünün uzun olması ile ön planda. Peki, ülkemize 2016 senesinde tam manası ile giriş yapan bu firmanın geçmişinde ne var? One Plus geliştiricileri paradan ziyade sadeliğe ve dayanıklılığa tüm bunlarla birlikte özgürlüğe önem verdiğini ürettiği cihazlardan anlayabiliriz. Bununla birlikte firma özellikle son zamanlarda yaptığı iş birliktelikleri ile maximum kalite minimum fiyat anlayışı ile ilerlemekte.

öğütler

Bir diğer Çinli firma Xiaomi ise kendi teknoloji dünyasını inşa etmekte. Akıllı aksesuarlardan tutunda telefon, tablet, bilgisayar ve birçok ürünü bulunan bu firma aslında kendini bir nevi Apple yerine koymaya çalışmakta tabi bunu tam bir açık kaynak ile yapmakta. Yani Apple’ın tersine Xiaomi android üzerine kurulmuş bir Apple hükümdarlığı da denebilir.

Xiaomi ve One Plus’ın aksine Oppo, Zte ve Vivo firmaları daha çok Çin ve çevresine dağıtım yapmakta. Bu firmaların talip olduğu pazar payı ise daha çok giriş ve orta sekment dediğimiz sınıf yer almakta. Bunlar ile birlikte bugünkü yazımıza konu olan Huawei var tabi birde.

Gelelim başrol oyuncumuza. Huawei adı ile duyduğumuz firma ilk olarak Türkiye Turkcell ortaklığı ile 2010 senesinde Huawei Ascend P1 ile giriş yapmıştı. O zamanlarda tanıştığım bu firma daha o zaman yer yeri oynatacağı belli oluyordu. O günden bu güne kendini geliştiren firma ARGE çalışmaları sayesinde bağımsızlığını ilan edebilecek konuma gelmiş olabilir mı?

Huawei telefon üreticileri arasında kendi işlemcisini üretebilen nadir firmalar arasında. Bununla birlikte işletim sistemi olmasada kendi stabil ara yüzünü tam manası ile yapan firma bugün arka planda yapmış olduğu ARGE çalışmaları sayesinde işletim sistemi yapabilecek durumda. Bunun en iyi örneğini Meizu da görmüştük. Meizu firması flyme os işletim sistemini android tabanlı olarak geliştirmiş fakat oda tıpkı şimdi Huawei’nin düştüğü durumdaki gibi Meizu’nunda lisansı iptal edilmiş ve Meizu flyme os işletim sistemini geliştirerek kendi yazılımını cihazlarına entegre etmişti. Şimdi Huawei de EMUİ ara yüzünün entegre ettiği HongMeng işletim sistemini pek yakında duyuracaktır. Tüm bu gelişmeler Huawei’nin önünü açmaktan başka neye yarar ki?

 

Bu yazının devamı gelecek….

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir