Bir Hacker, 26 Milyon Kullanıcının Kişisel Bilgilerini Satışa Çıkardı


82
15 Paylaşım, 82 Beğeni

“Gnosticplayers” takma adını kullanan bir hacker, dünyanın dört bir yanından altı farklı şirketin hizmetlerini kullanan 26 milyon kişinin kişisel verilerini satıyor. Bu kişisel veriler, Deep Web’de 1,4231 Bitcoin’e (yaklaşık 4.940 dolar) bir ücret karşılığında satılıyor. Daha önce bu bilgisayar korsanı, üç kez kullanıcıların kişisel bilgilerini satışa çıkarmıştı.

Bu saldırıdan etkilenen şirketler arasında GameSalad, Estante Virtual, Coubic, LifeBear, Bukalapak ve Youthmanual bulunuyor. Bu firmaların çoğu Amerika Birleşik Devletleri merkezli değil. Ancak listedeki dikkat çekici bir isim olan GameSalad, Apple App Store’da ilk 100’e giren 75 oyunun geliştirme platformu.

Hacker, listedeki şirketlerin veya hizmetlerin çoğu için e-postalarını, şifrelerini, kullanıcı adlarını, IP adreslerini ve uygulama ayarlarını içeren toplu dosyaları yayınladı. Ancak, bu şirketlerin birçoğu bilgilerin ifşa edilmemesi için hackera para ödediği için tüm veriler satışta değil.

[affiliate_news id=”1537″]

ABD merkezli ZDNet ile görüşen Hacker, bu şirketlerin kullanıcılarının bilgilerini yeterli şifreleme ile doğru şekilde korumadıklarına inandığını düşündüğü için bu bilgileri sattığını söyledi ve “Üzüldüm çünkü henüz kimsenin güvenliğin önemini öğrenmediğini hissediyorum ve ayrıca sinirlendim çünkü 2019’daki bu güvenlik eksikliğini görmek beni kızdırıyor” dedi.

Şubat 2019’daki ilk saldırısında hacker Gnosticplayers, 16 web sitesinden 617 milyon kişinin çevrimiçi hesap bilgisini satışa çıkardı. Ardından seyahat rezervasyon sitesi Ixigo ve canlı video akışı sitesi YouNow da dahil olmak üzere sekiz ek web sitesini etkileyen ikinci bir saldırı yaptı. Üçüncü saldırısında da popüler Gif paylaşım platformu Gfycat ve çevrimiçi fotoğraf editörü Pizap da dahil olmak üzere 93 milyondan fazla kullanıcıyı ve web sitesini etkiledi

[affiliate_news id=”1406″]

Bu tür saldırılar ve veri ihlalleri, dijital ve çevrimiçi yaşamın giderek daha yaygın bir yönü olmaya başlıyor. Çevrimiçi hizmetleri kullanırken şifrelerinizde alfanümerik karakterleri kullanmak ve hesaplarınızı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamasından yararlanmak büyük oranda fayda sağlayacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

82
15 Paylaşım, 82 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
8
Şaşkın
Başarısız Başarısız
3
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Zeki Zeki
16
Zeki
Nefret Nefret
15
Nefret
Kahkaha Kahkaha
13
Kahkaha
Aşk Aşk
11
Aşk
Güzel Güzel
3
Güzel
Kızgın Kızgın
11
Kızgın

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları