Kapat

Bilgisayar Dünyasına Bakış Açısı Bölüm: 6

Anasayfa
Genel Bilgisayar Dünyasına Bakış Açısı Bölüm: 6
Bilgisayar Dünyasına Bakış Açısı Bölüm: 6Bölüm 6 Görünmez Simsar

Akıllı telefonların vazgeçilmez uygulaması kitle iletişim medyalarından sinsice ilerliyen asla ben burdayım demeyen o uygulamadan bahsedelim bu hafta isterseniz. Whatsapp ın kendisinden elbette.

Bir zamanlar sms kavramı vardı. Çok değil benim jenerasyon çok iyi bilir 10.000 sms paketlerinin olduğu dönemleri. Şimdi sms paketleri 1000 seviyelerine inmiş durumda bunun en baş sebebi tabi ki de whastapp. Bu sms döneminde her operatör değişik sms kampanyaları yapmaktaydı. Şimdilerde internet paketinde olduğu gibi sms paketleride aşırı pahalıydı. Bir kişinin sevgilisi oldup olmadığı bu sms paketlerinden bilirdik mesela…

Peki ne oldu da sms’i bu şekilde bitirdi whatsapp?
Temel olarak ilk etapta tamamen mesajlaşma üzerine çıkan whastapp Facebook grubuna katılması ile birlikte bambaşka bi imaja büründü. Şimdiler de msm kavramını unuttuk bile whatsapp sayesinde.
Yaşamanın temel kaynağı iletişim üzerine kuruludur. İşte sms, yazılı iletişimin telefonlarla buluşarak hayatımıza girmesiyle ortaya çıkmıştı. Aslında internetin de temeli olan bayt ile gönderim sağlayan smsler o zamanın teknolojisine göre oldukça fazla yer kaplıyorlardı. Bundan sebep karakter kısıtlaması vardı sms de hâlâ da var. Sms’in yerini alan whatsapp ilk etap da sadece yazı ile mesajlaşma varken şimdilerde fotoğraf, video, belge, konum, hikayeler, sesli arama, görüntülü arama gibi bi çok başka özellik yüklenmiş durumda dikkat ederseniz sms in yerini mesajla almıştı fakat yeni gelen özellikleri ile gözününü nerelere diktiğini anlamışsınızdır umarım. Asıl dikkat edilmesi gereken konu facebook grubunun tüm uygulamaların bu şekilde olduğu.

Bir sonraki yazımızda konunun kaynağına inmeye çalışıcağız takipte kalın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere….

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir