Bilgisayar Dünyasına Bakış Açısı Bölüm: 5


54
12 Paylaşım, 54 Beğeni

Bölüm 5 Videoların Çöplüğü

En son yazımızda youtubedan bahsedelim demiştik.

Bu konuda bir çok şey yazılıp çizildi. Hepimizin dilinde youtuber olmak var. Herkes bir şeyler yapma derdinde. Aslına bakılırsa ilk yazımızda dediğimiz gibi bu tür kitle iletişim medyaları aslında internet dünyasının bir kaç karakteristik özelliğini kendilerince özelleştirmesinden doğan ve dilden dile ünlenen bir medya aracından başka bişey değil youtube.

Ben size nasıl youtuber olunur dersi vermeyeceğim üzgünüm. Lakin bu yazıda youtube un tüm kirli çamaşırını ortaya koymaya çalışaçağız.

2 genç arkadaşın bir video paylaşım platformu olarak düşünerek tasarladığı youtube özellikle son 3 senedir bir çok insan için gelir kapısı olmuş durumda. Peki nasıl oldu da bir video paylaşım platformundan trilyoner insanlar çıkabildi? Reklamcılık sektörü aslında hayatımızım olmazsa olmazı haline geldi belkide bir çoğumuz etrafımızdaki reklamların farkında değil. “Focus* Adıyla bilinen bir dram filminde aslında reklamcılık sektörünün en çok kullandığı öğeyi, bilinç altına yerleştirme oyununu vurgulamıştı. Reklam sektörünü biz çoğunlukla göstere göstere reklam olarak biliriz ama aslında gün içinde birbirine bağımsız şekilde bilinç altımıza işlerler ürünleri. İşte youtube u bu kadar kısa sürede büyüten ve aslında bir çoğumuzun para kazanma hırsından dolayı göremediği o büyük tehlikeye zemin hazırlamakta.
Facebook, google ve amazon gibi internetin önde gelen firmalarının aslında interneti tekelleştirdiğine dair bir yazı okumuştum. Kısaca özetlemek gerekirse internetin verdiği sınırsız gücü kullandıkları barajlar ile (Hep bahsettiğim internetin bir kaç karakteristik özelliği) bu gücü ellerinde tutarak insan kitlesini yönlendirme çabaları…
Bir çoğunuzun duyduğu derin güçler seneryosu burda da devreye giriyor lakin internet gibi soyut vir varlığı somutlaştırarak.

Youtube yeni dijital yayın platformu olarak söyleniyor son zamanlarda dünya üzerinde Netflix gibi bir çok dizi-film platformu var bizde de bluTv örneği gibi işte youtube da hazırladığı alt yapı ile bu yolda ilerleme durumunda nitekim Youtube red üyeliği gibi yavaş yavaş bu ilerlemeyi somutlaştırmakta. Bir çoğumuz artık bişeyler öğrenmek için kitapları hadi onu geçtim web sitelerini gezmeyi bıraktım Ya youtube da ya facebook gruplarında ya da google dedemizin bir kaç ipucuyla öğrenir olduk.

Youtube bir çok televizyonun yayın hayatına son vermesine bir çok derginin dijitalleşmesini sağlamakta. Elbette güzel yanları var fakat bu gerçekleride görmezden gelmemek gerek

Gelecek hafta görüşmek dileğiyle….


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

54
12 Paylaşım, 54 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
8
Şaşkın
Başarısız Başarısız
3
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Zeki Zeki
16
Zeki
Nefret Nefret
15
Nefret
Kahkaha Kahkaha
13
Kahkaha
Aşk Aşk
11
Aşk
Güzel Güzel
3
Güzel
Kızgın Kızgın
11
Kızgın
Sevkan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları