Apple Qualcomm’a 7 Milyar Dolar BorçluAmerikan çok uluslu yarı iletken ve telekomünikasyon ekipman şirketi Qualcomm, Apple’ın telif ödemelerinde kendilerine 7 milyar dolar borcu olduğunu söyledi.


Apple ve Qualcomm arasında San Diego’da bir dava sürüyor. Qualcomm geçtiğimiz günlerdeki duruşmada iPhone için mobil çip tedarik ettiklerini ve bunların telif ödemelerinde Apple’ın kendilerine 7 milyar dolar borçlu olduğunu açıkladı.


Mahkemede Apple ve Qualcomm birbirlerine yönelik suçlamalarda bulundu. Apple, Qualcomm’u haksız patent lisanslama uygulamalarıyla suçladı. Dünyanın en büyük cep telefonu çip tedarikçisi olan Qualcomm Apple’ı patent ihlali ile suçladı. Apple, Qualcomm’a borçlu olduğu telif hakkı miktarına itiraz etti.Apple Qualcomm’un kendilerini iki kez aynı patentleri ödemeye zorladığını iddia etti. Qualcomm, uygulamalarının yasal olduğunu ve yıllardır imzaladıkları anlaşmayı Apple’ın bozmak istediğini belirtti.Apple, Qualcomm ile davalık olduktan sonra yeni iPhone’larda Qualcomm çiplerini kullanır mı bunu zaman gösterecek.Haberin detaylarını Reuters’tan okuyabilirsiniz.Yorumlarınızı bu yayının altında paylaşabilirsiniz.Yayını beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı unutmayın.