AMD, İş İstasyonlarına Güç Verecek Yeni Ryzen PRO Serisini Duyurdu

Dünya üzerindeki en büyük işlemci üreticilerinden biri olan AMD, yeni işlemcilerini duyurdu. İşletmelerin yüksek performans ihtiyaçlarına yönelik olacak şekilde tasarlanan ve çok güçlü işlemcilerden oluşan Ryzen PRO serisi, şirketin güçlü ürünlerinden biri olacak.

Geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde ara ara AMD Ryzen 9 3900’ün geleceğine dair birtakım söylentiler ortada dolaşıyordu. Bugün ise AMD, Ryzen 9 PRO 3900 önderliğindeki yeni bir PRO işlemci serisini duyurdu. 

Yeni PRO serisinde Ryzen 9 PRO 3900’ya Ryzen 7 PRO 3700, Ryzen 5 PRO 3600 ve Radeon Vega kullanan bir dizi G serisi işlemci eşlik edecek. Şunu da belirtmemiz gerekiyor ki işlemcilerin hepsi 65 W güç kullanıyor. Bu yüzden de yüksek overclock sonuçları elde etmek pek de mümkün değil. Örneğin Ryzen 9 PRO 3900X, 4,6 GHz hızına ulaşabilirken Ryzen 9 PRO 3900, 4,3 GHz hızına ulaşabiliyor.

Ryzen PRO serisi, iş yerlerindeki bilgisayarlara güç verecek:

Bu işlemcilerin yakın zamanda çıkması muhtemel olan oyun odaklı işlemcilerle yarışmasını beklemiyoruz çünkü işlemciler bunun için tasarlanmamış fakat birçok şirketin, özellikle de video düzenlemek ve render işlemlerini hızlandırmak amacıyla bu işlemcileri tercih etmesi bekleniyor.

Kaynak :https://www.techradar.com/news/amd-just-announced-a-ryzen-pro-lineup-powerful-processors-for-businesses